W poprzedniej części cyklu [5] opisałem pokrótce podstawy prawne i główne pojęcia związane z wprowadzaniem do obrotu i udostępnianiem wyrobów budowlanych na rynku EOG i krajowym. W tej części skupię się na systemie europejskim, dotyczącym rynku EOG, opisując wybrane aspekty tej procedury i dokumenty, w których można szukać parametrów technicznych danego wyrobu.

Znajomość atualnych procedur i spełnienie wymogów związanych z wprowadzaniem do obrotu nowych wyrobów z segmentu HVAC to obowiązek ich producentów* i często spore wyzwanie nawet dla firm od lat działających w branży. Temat jest obszerny i skomplikowany, jednak – w kontekście deklarowania parametrów technicznych wyrobów – niewątpliwie wart jest rozpoznania również przez osoby świadczące usługi w branży HVAC, których odpowiedzialność zawodowa związana jest z odpowiednim doborem i stosowaniem tych wyrobów. Mam oczywiście na uwadze projektantów, wykonawców, serwisantów, inspektorów nadzoru… Rozpoczynamy zatem cykl tematyczny poświęcony wspomnianym zagadnieniom. W pierwszej części pokrótce opiszę podstawy prawne i zasadnicze pojęcia związane z wprowadzaniem do obrotu i udostępnianiem wyrobów budowlanych na rynku EOG i krajowym.

Dobre wyniki branży instalacji za ubiegły rok – pomimo przedłużającej się pandemii, gwałtownie rosnących cen surowców, materiałów i komponentów, problemów z dostawami czy brakiem pracowników – niewątpliwie bardzo cieszą. Tym niemniej to nie koniec wyzwań, co dobitnie wykazała nam sytuacja z ostatnich tygodni. Konieczność przyspieszonego odejścia od paliw kopalnych i uniezależnienia od ich importu spowodowała, że znów znaleźliśmy się w nowej rzeczywistości (nie tylko energetycznej), raczej bez możliwości utrzymania zakładanych okresów przejściowych dla wdrażania strategii elektryfikacji sektorów, przechodzenia na energię z OZE czy istotnego obniżenia energochłonności w budownictwie.

Szeroki zakres wyzwań, z jakimi obecnie przyjdzie nam się zmierzyć, przedstawia m.in. Paweł Lachman, prezes PORT PC i koordynator POBE, w obszernym wywiadzie, który udzielił redakcji „Polskiego Instalatora”. Sytuacja jest dynamiczna, ale generalne kierunki z pewnością nie ulegną już zmianie. W wywiadzie poruszamy również kwestie opłacalności nowych prosumenckich instalacji fotowoltaicznych – po wprowadzeniu z początkiem kwietnia br. zmian w sposobie rozliczania energii, oraz przedstawiamy najnowsze dane porównawcze kosztów ogrzewania budynku jednorodzinnego z zastosowaniem różnych źródeł ciepła. Rozmawiamy też o tym, jak zapewnić wysoką jakość instalacji wykorzystujących OZE oraz skrócić czas niezbędny do ich montażu – o potrzebie standaryzacji projektów, czyli uproszczenia i ujednolicenia instalacji, o wymogu podawania klarownych i jednoznacznych danych technicznych produktów czy też o rozwoju technologii pomp ciepła w kierunku kompaktowości urządzeń.

Warto zauważyć, że trend związany z kompaktowością urządzeń jest już bardzo silny na rynku kotłów gazowych. Rozwiązaniom tym poświęciliśmy osobny artykuł – „Instalacje grzewcze „Plug and Play”, czyli „podłącz i używaj””. W obliczu czekającej nas transformacji w branży grzewczej, wdrażanie filozofii „PnP” wydaje się bowiem koniecznością. Szybszy i prostszy montaż urządzeń z pewnością nie odbierze instalatorom pracy, ale pozwoli obsłużyć większą liczbę zleceń w tym samym lub krótszym czasie.

 

Zapraszam do lektury Joanna Jania, redaktor naczelna „PI”

Targi Instalacje już w kwietniu!


Międzynarodowe Targi Instalacyjne INSTALACJE to od lat największe spotkanie przedstawicieli branży, gdzie kompleksowo prezentowana jest oferta wiodących producentów oraz dostawców urządzeń, technologii i usług z zakresu techniki grzewczej, klimatyzacyjnej, wentylacyjnej i chłodniczej. Branża instalacyjna ponownie spotka się w Poznaniu już za trzy miesiące, w dniach 25-27 kwietnia.

 

Pozytywne nastroje branży instalacyjnej

 

Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej na świecie spowodowanej pandemią COVID-19, branża instalacyjna jest w dobrej kondycji i odnotowała w minionym roku wzrosty, pokonując czasowe problemy z dostawą surowców i podzespołów do produkcji urządzeń grzewczych i elementów instalacji. Ponad 76% instalatorów, zapytanych o sytuację na rynku usług instalacyjnych, ocenia ją jako dobrą lub bardzo dobrą.
Pomyślne informacje płynące wprost z branży zwiastują, że tegoroczne Targi Instalacje po raz kolejny staną się na kilka dni stolicą całej branży instalacyjnej, gdzie cenne dla siebie informacje znajdą nie tylko instalatorzy i dystrybutorzy, ale również inwestorzy indywidualni, którzy będą mieli okazję poznać najnowsze trendy dotyczące ekologicznych rozwiązań instalacyjnych dla domu, ale również dzięki szerokiej ofercie wystawców, zdobędą niezbędną i rzetelną wiedzę bezpośrednio od producentów i dystrybutorów.

 

Bogata oferta targowa
Na tegorocznych Targach Instalacje odwiedzający będą mogli poznać szeroką ofertę producentów i dystrybutorów urządzeń ściśle związanych z Odnawialnymi Źródłami Energii. Będzie można zobaczyć liderów branży prezentujących pompy ciepła, rekuperatory, moduły fotowoltaiczne czy kotły na biomasę. Ważną częścią ekspozycji Targów Instalacje będą sprzężone ze sobą systemy ogrzewania, oświetlenia, zamykania czy podlewania - składające się na Smart Dom.

 

Atrakcje towarzyszące
Zdobywaniu wiedzy na Targach Instalacje będą sprzyjać ciekawe wydarzenia towarzyszące, m.in. warsztaty „Moc hybrydy”, VI Konferencja Rynku Urządzeń Grzewczych, Sanitarnych, Instalacji, Wentylacji i Klimatyzacji czy konferencja PORT PC - Standardy jutra w technice grzewczej. Ponadto na terenie Targów powstanie specjalna strefa dedykowana instalatorom, której współorganizatorem będzie OSFIS.
W ramach Akcji Autokarowej, towarzszącej każdej edycji Targów Instalacje, odbędzie się projekt Przystanek Instalacje, który będzie nowością w 2022 r. Dzięki nowej, dogodnej formule akcji zadbamy o bezpieczeństwo instalatorów przybywających na tegoroczną edycję wydarzenia. Przystanek Instalacje ma na celu wsparcie grup zorganizowanych (min. 7 osób) oraz dofinansowanie ich dojazdu na Targi Instalacje do Poznania. Projekt dotyczy przyjazdów grupowych dla profesjonalistów związanych z branżą instalacyjną. Dofinansowanie obejmie refundację 50% kosztów przejazdu w jedną stronę.

 

Zainstaluj się w świecie fachowców
Kwietniowe Targi to nie tylko okazja do spotkania branży instalacyjnej. W tym samym czasie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się również Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej GREENPOWER, Międzynarodowe Targi Energetyki EXPOPOWER, Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń SECUREX oraz Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO.
Więcej informacji o Targach Instalacje: www.instalacje.com.

 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Natalia Fercz
tel. +48 698 640 160
e-mail. natalia.fercz@grupamtp.pl

 

Informacje dla serwisanów - Koronawirus


lib-pobe_pismo_serwisant_bezpieczenstwo_przed_koronawirusem-30.03.2020.pdf Informacja dla serwisantów - Koronawirus
lib-pobe_prace_serwisowe_ochrona_przed_koronawirusem-30.03.2020.pdf Informacje dla serwisantów - Kornonawirus